יו"ר האופוזיציה הרצוג בכנס המועצה לשלום ולביטחון

יו״ר האופוזיציה, ח״כ יצחק (בוז׳י) הרצוג (״העבודה״) קרא בכנס של המועצה לשלום ולביטחון שהתקיים ב-10 ביולי 2014  לחזור למשא ומתן המדיני: ״אינני מוותר על החלום להגיע לשלום ולהיפרד כדי לשמור על עתידה של המדינה. היחידים שהסתכנו בתיווך בין הצדדים ושמו את שמם הטוב ׳על הגריל׳ הוא האמריקנים. אני לא בטוח שהנשיא והממשל האמריקני מוכנים לעשות זאת שוב. בנקודה זו הצדדים יכולים לנהל את המשא ומתן לבד. אפשר ללכת בשלב זה לסוגיות הביטחון והגבולות תחילה, לפתור סוגיות אלו ולהמשיך לסוגיות האחרות. צריך להכניס את עזה למשוואה המדינית. אני לא מוכן שעזה תהיה מדינה פלסטינית שנייה, אלא שההסדר יכלול את יהודה ושומרון יחד עם הרצועה״.
בכנס שיזמה המועצה לשלום ולביטחון התכנסו ב-10 ביולי בבית חיל האוויר בהרצליה 200 בכירים לשעבר בגופי הביטחון השונים ודנו בכיווני הפעולה האפשריים בערוץ הישראלי-פלסטיני. באפריל 2014 נכנס המשא ומתן לקיפאון עמוק והעתיד המדיני הגיע לפרשת דרכים. כארגון הפונה לדרג מקבלי ההחלטות, המועצה לשלום ולביטחון איגדה בכנס אחד מכלול עמדות מקצועיות בניסיון לטכס עצה כיצד מתקדמים אל עבר פתרון פרקטי לסכסוך. 
תא"ל (מיל') גדי זהר, יו"ר המועצה לשלום ולביטחון, התבטא במהלך הכנס: ״חלקים מתכנית המועצה לשלום ולביטחון הוטמעו בחשיבה של הצוות האמריקני שליווה את מזכיר המדינה קרי. העדר החלטה נחושה של ההנהגות הפלסטינית והישראלית מאפשרות למציאות להכתיב את עתיד המדינה ואופייה, וזו סכנה מהותית ומיידית למדינת ישראל, לחוסנה הלאומי ולביטחונה״.
אל"מ (מיל') שאול אריאלי, חבר הנהלת המועצה לשלום ולביטחון: ״בתכנית המדינית של המועצה מצאנו דרך לפתור את סוגיות הליבה: נתחיל בהסכמה על הסוגייה הטריטוריאלית, נעבור למימושה, אך לא נשלים את ההערכות הטריטוריאלית של ישראל מחדש לפני תפיסת השלטון בעזה על-ידי הרשות הפלסטינית ופתרון סוגיית הפליטים ובמקביל נמשיך בדיון על שאר סוגיות הליבה. תהליך זה יכול להמשך גם עשור״.
עו"ד גלעד שר, יו"ר משותף של תנועת 'עתיד כחול לבן': "בחלוף סבב הדמים הזה, כשתשקוט מעט הארץ, עלינו לשוב ולשאול: מה נכון לישראל לעשות כדי שגבולותיה יקיפו מדינה דמוקרטית ובטוחה ובה רוב יהודי, ואשר תזכה להכרה בינלאומית? לישראל נדרשת תכנית ברורה, ועליה להציב חלופות אסטרטגיות מעשיות ובהן התקדמות מדורגת, הסכמים חלקיים וצעדים עצמאיים ליצירת מציאות של שתי מדינות לאום. עלינו לחתור להיפרד מהפלסטינים וליצור ביוזמתנו מציאות של שתי מדינות לשני עמים – בין אם במשא ומתן לשלום – זו תכנית א', ובין אם באורח עצמאי – זו תכנית ב'."
כמו כן נטלו חלק ברב שיח שנערך במסגרת הכנס קובי הוברמן, מייסד "ישראל יוזמת" שהציג את יתרונות היוזמה הערבית וישראל הראל, מייסד "המכון לאסטרטגיה ציונית". הינחתה את הפאנל תא"ל (מיל') ישראלה אורון, חברת הנהלת המועצה לשלום ולביטחון.
 
הפעילות שלנו
חדשות ועדכונים
הירשמו לניוזלטר שלנו: