מפגש מיוחד של המועצה עם רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון

המועצה לשלום ולביטחון ערכה ביום חמישי, ה-29.6.17, מפגש מיוחד בבית חיל האויר בהרצליה עם שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון, בנוכחות כ-100 משתתפים. בתחילת המפגש, יו"ר המועצה תא"ל (מיל') גדי זהר אמר כי "אנו נעשה הכל כדי לשמור על ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי בגבולות בטוחים ורואים סכנה עיקרית בהתדרדרות לעבר מדינה בה אין רוב יהודי ולא תהייה ציונית ודמוקרטית. גם אנחנו וגם יעלון יצאנו מעידן התמימות בנוגע לסכסוך לכן המסר העיקרי שלנו – בצורה זו או אחרת – זה הפרדות מהפלסטינים. בהסדר אם אפשר אך אם לא תהייה ברירה גם חד צדדית".    
                   
 
בהמשך, רא"ל (מיל') יעלון דן באתגרים הביטחוניים שמדינת ישראל מתמודדת עמן כעת, וציין במהלך דבריו:
"טוב עשינו שלא נקטנו עמדה בנושא סוריה. כששר השיכון שלנו יצא ואמר שצריך לחסל את אסד, אני בטוח שראש הממשלה נתן לו מכה בראש.
כשבא מישהו אצלנו ואומר בואו נחסל את החמאס, אז הוא אומר... אז נניח חיסלנו, ומה עושים אחרי זה?
כשבא מישהו ואומר בוא נצא למתקפת מנע נגד המנהרות – ותוקף, האם גם אז מדינות ערב היו נותנות לישראל 50 יום להוריד את החמאס על הברכיים? וכשהיו יורים עלינו בתגובה, כי תקפנו קודם, מה היינו אומרים? ועכשיו? מדוע אותו שר לא יוצא למתקפת מנע? כי מדיניות ביטחונית היא לא לייקים בפייסבוק.
איני רואה סיכוי להסדר קבע בטווח הנראה לעין. אז צריך לאפשר לפלסטינים איזושהי עצמאות פוליטית. הפלסטינים החליטו להיפרד לשתי ישויות. עזה ואיו"ש. אבו מאזן לא רוצה לקחת אחריות על עזה ולכן הוא גם ברח ממו"מ שניהלנו מולו באפריל 2014 ולכן הוא ממשיך לממן מחבלים."
עוד ציין רא"ל (מיל') יעלון: "אני תמכתי באוסלו. אני מקדש חיי אדם יותר מאדמה. עד שמוניתי להיות ראש אמ"ן וגיליתי שאוסלו הוא גבינה שוויצרית עם יותר חורים מגבינה. כי עבור ההנהגה הפלסטינית גם קווי 67 וחלוקת ירושלים זה לא סוף הסכסוך אלא קווי 48.
אז אם אין סיכוי להסדר צריך לאפשר הפרדה טריטוריאלית, שהיא לא בדיוק מדינה כמו כל המדינות. רבין הגדיר זאת שהיישות הפלסטינית תהייה פחות ממדינה, קראו לה אוטונומיה או ממשל עצמי, אך היא מפורזת. רבין היה נץ בטחוני, היום היה אולי נחשב ימין קיצוני אבל המורשת שלו היא שלום עכשיו.
לפי תפיסה זו יש הרבה מה לעשות. חלק מזה זה קידום מהלכים מלמטה למעלה. אנחנו תאומים סיאמיים. המנוע הכלכלי שלהם הוא העבודה בישראל או עבודה מישראל. וצריך להמשיך ולנהל את הסכסוך כי עדיף לנו כך."
 
לצפייה בדבריהם של תא"ל (מיל') זהר ורא"ל (מיל') יעלון במפגש, לחצו כאן 
 
הפעילות שלנו
חדשות ועדכונים
הירשמו לניוזלטר שלנו: